Genel

Mobil Uyumlu Web Siteler

Mobil Uyumlu Web Site

Responsive (Çoklu Ekrana Uyumluluk) Nedir?
Responsive tasarım, web sitenizin çoklu ekranlarda kalite kaybı veya herhangi bir aksaklık yaşamadan görüntülenebilmesi durumuna denir. Birçok web tasarımcı için bu optimizasyon mobil uyumluluktan ibaret görünse de çok ekranlı yaşamlarda yani telefon, tablet, bilgisayar, televizyon ekranlarından açılan web browserlar içinde oldukça önemlidir.

Ülkemizde akıllı telefon kullanım oranının %90’ın üstünde olduğunu göz önünde bulundurursak web sitelerin responsive uyumlu hale getirilmesi bir zorunluluk olarak varsayılabilir. Responsive optimizasyonu ile hem küçük ekranlı cihazlarda hem de büyük ekranlı cihazlarda görünürlülük sağlayabilirsiniz.

Kullanılacak temaların responsive uyumlu olması tema seçerken aranan bir özelliktir. Temanın tüm eklenti ve özelliklerinin çoklu ekranlarda da görünür olması estetik açısından oldukça önemlidir. Hiç kimse yazıları üst üste girmiş veya resimleri kaybolmuş bir sitede dolaşmak veya alışveriş yapmak istemez.

Yapılan araştırmalar sonucu hem masaüstü görünüm hem de responsive görüntülenmesi entegre olan web siteler %77,61 oranında daha fazla trafik alıyor. Aynı zamanda ziyaretçilerin web sitede daha fazla kaldığı görülmüştür.

Teknoloji durmaksızın gelişiyor. Her gün yeni cihazlar ve yeni yöntemler tanıtılıyor. Teknolojiye ayak uydurmak ve insanların kolay erişilebilirliğini kazanmak adına responsive uyumu son derece önemlidir.

Bunlara ek olarak Google 2015’te mobil uyumlu sitelerin arama motoru algoritması için önemli sıralama faktörü olduğunu duyurdu. Bu duyuru ile birçok web site arama sıralamasında yerini kaybederek alt sıralamalara düştüğü gibi yeni ve mobil uyumlu siteler ise üst sıralara tırmandı.

Siz hayal edin, biz ortaya çıkaralım!

Gazisoft Web Tasarım Ajansı olarak, Web Sitesi Tasarımı, E Ticaret Sitesi Kurmak, Seo Uyumlu Web Sitesi yapımında sizin yardımınıza koşuyoruz. Sizde bizimle ajansımız ile çalışmak için hemen bizimle ilişime geçin!